Četiri stvari koje svaki roditelj treba da obezbedi svom detetu

0
30

Svaki roditelj za svoje dete želi samo najbolje. I ako se nekada čini da ne znate šta radite, ne brinite: svi roditelji su bili tu. Prepreke u vaspitanju i odrastanju deteta, deo su života svakog savesnog roditelja, a deljenje iskustva sa prijateljima koji takođe imaju mališane, uvek može da pomogne.

Baš kao što u razgovoru sa prijateljem možete da čujete korisne informacije koje će vam pomoći, tako i u nastavku našeg teksta možete da sanate mnogo toga. Šta je to zdravo odrastanje, zašto vam je potrebno zivotno osiguranje primer iz prakse za ovo osiguranje, koliko detetu znači igra i još mnogo toga.

Nastavite da čitate tekst i informišite se!

#1 Zdravo odrastanje – šta ono podrazumeva

Zdravo odrastanje deteta podrazumeva mnoštvo stvari, od onog osnovnog – obezbeđivanje zdravog, toplog i udobnog prostora za život, čiste odeće, hrane i neophodne medicinske nege, pa do onih delikatnijih pitanja, poput stila vaspitanja.

Tako je uspostavljanje granica sa detetom izuzetno važno za roditelje i zdravo odrastanje deteta. Prema mališanima treba da imate prijateljski odnos, ali ujedno se postavite kao autoritet toliko da vas ono u ključnim situacijama sasluša i razume. Uvek budite otvoreni da čujete brige svog mališana i izbegnite da ga kažnjavate, a da mu ne objasnite zašto je ono u kazni. Sigurno vam je poznat onaj izraz “zato što ja tako kažem” i sigurni smo da se nikome od nas nije dopao kada smo bili mali.

Da bi vaše dete poštovalo granice, a ujedno i odrastalo u samostalnu, srećnu ličnost bez strahova biće vam potrebno mnogo truda, strpljenja i uloženog vremena, stoga svaki roditelj treba dobro da se pripremi za ulogu koja ga čeka.

#2 Zdrava i kvalitetna ishrana od malih nogu

Kada postanete roditelj, hrana koju pripremate dobija jednu posebnu dimenziju. Nije više dovoljno dobro poručivanje i nekvalitetni obroci u fast-food lancima. Sada je odgovornost za hranu znatno veća, jer od nje ne zavisite samo vi, već i vaš mališan.

Kada dete prestane da sisa, odnosno pije formulu, potrebno je postepeno uvoditi mu namirnice. Najbolje je da kupite neku od mnogih knjiga sa preporukama prvih obroka, kako biste ovaj period navikavanja prošli u najboljem redu. Naravno, na prvom mestu je savetovanje sa lekarom koji će vam dati najtačnije informacije.

Nakon toga, obroke formirajte tako da vaše dete uvek unese dovoljnu kolilčinu ugljenih hidrata, proteina i zdravih masti. Trudite se da kroz ishranu unosi dovoljnu količinu vitamina i minerala uz česte voćne užine i manje obroke. I naravno, ne zaboravite da mališani uče po modelu, stoga i u vašem tanjiru treba da se nađe neki brokoli, jabuka, spanać i kupus!

#3 Prostor i mogućnost da se uči i igra

Poznato je da deca uče kroz igru. Zato je jedno od najvažnijih stavki tokom odrastanja dece obezbeđivanje prostora za igru. I ne, tu ne mislimo na veliku sobu ispunjenu igračkama. Mogućnost da uče, deca stiču ispitivanjem novih stvari i nekad je za to dovoljno samo da izađete na otvoren prostor.

Šuškanje lišća, sunčevi zraci, zvuk automobila, opali plodovi sa grana i poneka veverica koja se penje uz drvo – sve su to situacije u kojima dete uči. Dozvolite mu da dodirne različite površine, upozna teksture i popne se na penjalicu u parku. Kod kuće možete biti maštoviti i od jednostavnih stvari napraviti igračke i to zajedno sa detetom. Tako je dovoljno malo pirinča i dve plastične čaše za zvečku, hamer za pravljenje staze za trkanje automobila, a nekoliko plastičnih posuda i stikeri za kreiranje magičnog zamka za lutke.

Prostor i mogućnost da se uči i igra dete najviše dobija vašim angažovanjem i otvorenošću – dopustite mu da slobodno ispituje svet oko sebe, ali uvek budite tu da ga pridržite, pomognete mu i pojasnite sve što ga interesuje.

#4 Životno osiguranje – sigurna budućnost za vaše najdraže

Iako za mnoge neočekivano na ovoj listi, životno osiguranje treba da postane jedna od onih stvari na koje svaki roditelj treba da misli pri rođenju deteta. Životno osiguranje mnogi smatraju opcijom za bogatije slojeve stanovništva, ali zapravo realnost je drugačija.

Cenu, odnosno mesečne, kvartalne, polugodišnje i godišnje uplate određujete samo vi, a u svakom trenutku ih možete smanjiti ili povećati u skladu sa svojim mogućnostima. Kada ugovorite životno osiguranje na svoje ime i stavite dete kao korisnika polise, ukoliko se vama nešto dogodi tokom trajanja osiguranja, dete će dobiti iznos predviđen polisom, koliko god da ste novca uplatili do tog trenutka. Ako se vam ništa ne dogodi tokom celog perioda osiguranja, novac se na kraju isplaćuje uz pripisanu dobit.

Opcije koje su najpogodnije za roditelje jesu štedno i mešovito životno osiguranje, a postoje i varijante koje su direktno namenjene deci, gde je sistem sličan. Primera radi, ukoliko ste muškog pola, imate 35 godina i ugovorite mešovito životno osuguranje na 25 godina, sa godišnjom uplatom od 571 EUR, po isteku polise dobijate 11.270 evra, uvećano za dobit. Naravno, kod ove vrste osiguranja, osigurana suma za doživljenje je najmanja pogodnost, dok je veći fokus na zaštitnoj komponenti tokom godina dok traje osiguranje.

Sve uslove, sitna slova i neophodne informacije u vezi životnog osiuguranja, najbolje će vam objasniti vaš odabrani savetnik.

Ovaj tekst trebalo bi da vam posluži kao inspiracija da ako planirate decu ili ste već na putu da osnujete porodicu, budete spremni na izazove, a pre svega na lepe i nezaboravne trenutke koji vas čekaju. Srećno!