Salvador Dali, kontraverzni multimedijalni umetnik, pored slika, svoj potpis je stavio i na skulpture, nameštaj, knjige, scenografiju, parfeme. Ostvario se i kao glumac i grafički dizajner. Ovaj nadrealistički umetnik se oprobao u arhitekturi i jedan je od retkih koji je dobio dva muzeja posvećena sebi, za života.
Iako su ga španski kritičari smatrali za nadobudnog i netalentovanog šarlatana, popularnost i prodajna cena njegovih dela je neprestano rasla. Stvaralaštvo Salvadora Dalija je pokazalo da je jedan od najkreativnijih umetnika svog doba. Najčešća tematika njegovih dela je svet prostora, protok vremena i religija. Danas se ne možete smatrati ozbiljnim kolekcionarom ukoliko ne posedujete bar jednu Dalijevu sliku.
Bio je genije na granici ludila, njegove karakterne osobine, egocentričnost, depresivnost i mazohizam se jasno vide u njegovim delima. A šta je sve potpisao tokom svog stvaralaštva možete pročitati ovde:
Brak sa Galom
Njihova ljubav je bila istinita bajka o dva svojevrsna “ludaka” spojena u neodvojivu jedinku. To je najpikantniji, najbizarniji, najromantičniji, najinteresantniji i “najljubavniji” brak XX veka. Gala je bila izuzetno koketna, sklona flertu i seksualnim avanturama, dok je za Dalija bila ostvarenje svih fantazija. Njegova muza, pratilac i vodič, prijatelj i partner, početkom njihovog braka počinje i njegovo ekscentrično izražavanje. Mnogi likovni kritičari današnjice smatraju da je Gala zaslužna za multimedijalno Dalijevo stvaralaštvo. Seksualno ga oslobodivši, na površinu su izbili svi njegovi talenti. Tvrdio je da je bio devica kad ju je upoznao. Činjenica je da je elegantna Ruskinja bila žena koja je dopustila Daliju da bude šoumen, pažljivo vukući konce iza ekrana. Ovaj arogantni ekscentrik, sa druge strane, je tvrdio da bi bio mizeran genije sa halucinacijama da se nije pojavila ona.
Knjige
Za života ih je napisao tri i bile su veoma čitane. Tajni život Salvadora Dalija, Skrivena lica i Dnevnik genija. Najintrigantnija od njih (Tajni život Salvadora Dalija) možda i sadrži esenciju njegove genijalnosti. Dali otvoreno piše o detinjstvu, sećanjima, adolescenciji i seksualnim fantazijama.
Pretpostavljam da se moji čitaoci uopšte ne sećaju, ili se veoma maglovito sećaju onog tako značajnog perioda svoje egzistencije koji prethodi dolasku na svet, a protiče u majčinoj utrobi. Međutim, ja se sećam i to kao da je bilo danas….ako biste me upitali šta sam osećao, odmah bi vam odgovorio “Bilo je božanstveno, pravi raj”. Ali, kako je izgledao taj raj? Raj majčine utrobe obojen je bojama paklenog ognja: crvenom, narandžastom, žutom i plavičastom. Taj raj je mek, nepomičan, topao, simetričan, dvostruk i lepljiv. Već tada sve zadovoljstvo, sva magija sveta našla je utočište u mojim očima.
Dizajn
Dali je kreirao i veliku kolekciju nakita, koja je sad izložena u njegovom muzeju. Neki od najpoznatijih komada su “Kraljevsko srce”, “Usne Rubi” i broš “Oko vremena”. Sa Christian Dior-om je dizajnirao specijalni kostim za 2045. godinu. Godine 1936. napravio je nadrealne ženske usne u obliku sofe, inspirisan usnama slavne filmske glumice Mej Vest. Potpisao je dizajn trodimenzionalnih stolica i stolova, tvrdeći “da stolica može čak da se koristi za sedenje, ali pod jednim uslovom: da se sedi neprijatno.” 1969. godine je angažovan od strane vlasnika fabrike Product Bernat da napravi zaštitni znak njihovog najpoznatijeg proizvoda. Za samo sat vremena osmislio je žuti logo u obliku bele rade sa crvenim slovima. Pored toga, predložio je da logo ne bude sa strane već na vrhu, što se pokazalo kao odličan marketinški potez. Prva reklama koja je pratila Dalijev logo imala je slogan:
Okrugla je i dugo traje, Čupa- Čups.
Filmografija
Upoznavši Walt Disney-ja, Dali je brzo dogovorio saradnju sa njim. Iz tog projekta, gde je Dali radio na scenariju i scenografiji, nastao je kratak film koji nije objavljen. Autori su verovali da posleratni svet nije speman na njihovu zajedničku vizuru. Posle 55 godina, unuk Walta Disney-ja ga pronalazi i montira. Sudbina je doživela svoju premijeru na festivalu filma u Francuskoj, 2003. godine. Salvador Dali se ostvario kao glumac u filmu Andaluzijski pas, koji je doživeo ogroman uspeh. Sarađivao je i sa Hichock-om, na filmu Začarana.
Parfem
Dalijevi parfemi se mogu odmah prepoznati po bočicama u obliku “nos-usne”. Kao inspiracija mu je poslužila skulptura Afrodite. Pored dizajna bočice, učestvovao je i u kreiranju samog parfema. 1983. godine, francuska kompanija za proizvodnju parfema izbacuje na tržište mirisne note sa potpisom Salvadora Dalija. Parfum de toilette je prvi njegov parfem.
Slike
Salvador Dali je izbačen sa Likovne akademije pred samo diplomiranje, jer je tvrdio da tamo niko nije kompetentan da ga oceni. Pripadao je nadrealizmu, ali se oprobao i u kubizmu, impresionizmu i futurizmu. Prvi je koristio holografiju prilikom slikanja pa većina njegovih dela sadrži optičke iluzije. Posleratno stvaralaštvo je inspirisano bombardovanjem Hirošime. Ali njegova večita inspiracija za sva njegova dela je bila, bez ikakve sumnje, Gala.
Skulpture
Njegova ideja je bila “dalinizacija sveta”, a obzirom da njegovo ime znači spasitelj na španskom, smatrao je vrlo opravdanim činom spašavanje umetnosti svojim delima. Dali je privukao pažnju svojim remek-delima kao što su Sveti Đorđe i zmaj i Fioke sećanja, pa je stvorio i njihove trodimenzionalne verzije. Njegove skulpture danas, pored toga što krase mnoge trgove, holove i parkove, nalaze se i u posedu kolekcionara. Najpoznatija Dalijeva skulptura je Telefon sa slušalicom od jastoga i postoji svega pet primeraka ovog rada.