Omekšivač za veš koristi se već decenijama, sredstvo koje nalazi svoje mesto gotovo u svakoj porodici.
Na našim prostorima je nekad “Bohor” bio sinonim čistog veša, a o njegovom uticaju na kožu i zdravlje nije bilo nikakve polemike. Ljudi su generalno tih decenija prihvatali industriju i njene proizvode bez ikakve dileme o štetnosti.
Poslednjih deset godina u celom svetu počelo je masovno raskrinkavanje štetnog uticaja sveukupne industrije na zdravlje čoveka. Hemijska industrija, pored prehrambene, ima najjači direktni uticaj na svakodnevni život.
Deterdženti, losioni i kozmetika bivaju itekako apsorbovani direktno u krvotok – preko kože. Koža je živ organ i metaboliše selektivno ono čemu je izložena. Hemikalije kojima se tretira veš, prilikom pranja mogu u najmanju ruku da ometaju proces metabolizma.
Omekšivač za veš ulazi u proces pranja u završnoj fazi, te u najvećoj meri se zadržava u vlaknima tkanine. Noseći na taj način opranu garderobu izlažemo našu kožu direktnom uticaju najtežih hemikalija, u količini koja zaista može da naudi koži, pogotovo dečijoj.
Zašto su omekšivači štetni?
Ftalati – koji su inače kancerogeni, često se koriste za dobijanje parfema u hemijskoj industriji. Za njih postoje dokazi da ugrožavaju ravnotežu hormona kod životinja.
Ova sredstva osim boje i mirisa, sadrže i formule za konzerviranje. Jedan od konzervanasa je i formaldehid koji izaziva alergije, a sumnja se da može izazvati rak. Omekšivači predstavljaju opasnost za zdravlje i sasvim nepotrebno i besmisleno ugrožavaju život u vodi.
Pošto nakon korišćenja ovih hemikalija, one odlaze u otpadne vode, na taj način ugrožavaju ne samo živi svet u toj sredini, već i kvalitet vode koju kasnije pijemo.
U razvijenom svetu, mnoge studije su se radile iz oblasti dermatologije i uticaja ovih sredstava na zdravlje dece. Ekcem na koži u zemljama “prvog sveta” ima epidemijske razmere, a jedan od glavnih uzroka ove bolesti jeste korišćenje ovih teških hemikalija u domaćinstvima. Alergije se isto tako povezuju sa sve “čistijim” načinom života.
Kako napraviti svoj omekšivač
1. predlog
U čašu vode stavite pet kapi eteričnog ulja po izboru i sipajte u odeljak za omekšivač.
2.predlog
Umesto omekšivača u odeljak sipajte nekoliko kašika sode bikarbone.
3.predlog
950 ml belog alkoholnog sirćeta, 900 g sode bikarbone, 1.9 l destilovane vode i 15 ml eteričnog ulja lavande ili eukaliptusa. Pažljivo pomiješajte sodu bikarbonu i sirće u većoj posudi jer će početi da peni, zatim tek nakon smirivanja prirodne reakcije dodajte vodu i eterična ulja. Koristite 4 kašike omekšivača za jedno pranje.