Infekcije oka u dečijem uzrastu su česta pojava. Zahtevaju pravilnu oftalmološku terapiju kako ne bi došlo do komplikacija. Svako treće dete do druge godine barem jednom preleži neku infekciju oka, a najčešće su to konjuktivitis i čmičak. Infekcije se javljaju u sklopu prehlada i viremija, kada je dečiji imuni sistem oslabljen. Sve infekcije oka mogu biti virusne ili bakterijske, i u zavisnosti od toga se propisuje određena terapija.
Najčešće infekcije oka
Konjuktivitis
Ova vrsta infekcije je veoma česta i podrazumeva zapaljenje konjuktive. Može biti izazvana virusom, bakterijom ili alergenom.
Virusni konjuktivitis
Najčešće izazvan adenovirusima. Pripadaju grupi DNK virusa koji se dobro razmnožavaju u ćelijama epitelnog porekla što znači da se prenose dodirom. Kod dece je takođe česta infekcija herpes simplex-om. Infekcija adenovirusima se prenosi sa jednog oka na drugo i zato je veoma retko da je samo jedno oko zahvaćeno konjuktivitisom. Prvi simptomi su crvenilo, grebanje u oku i pojačana sekrecija. Osnovna terapija je ispiranje očiju fiziološkim rastvorom, ukapavanje veštačkih suza i hladne obloge. Bolest spontano prolazi za 7 do 10 dana i nije preporučljiva terapija antibiotskim kapima niti mastima.
Bakterijski konjuktivitis
Ova vrsta konjuktivitisa može biti izazvana bakterijama Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermis i Streptococcus pneumonia. Prvi simptomi su grebanje, peckanje i crvenilo, javlja se žućkasti, lepljivi sekret , a na ivicama kapaka mogu se javiti krastice i ranice. Terapija podrazumeva primenu antibiotika u vidu kapi ili masti, uz obavezno ispiranje fiziološkim rastvorom i čišćenje sekrecije sterilnim kompresama. Lečenje traje dve do tri nedelje.
Hronični bakterijski konjuktivitis
Ova vrsta infekcije se javlja sezonski. Kao jedna od najboljih terapija je upotreba lekova sa dvostrukim delovanjem, antihistaminika i stabilizatora mastocita u vidu kapi. Upotreba antialergijskih kapi je preporučljiva dve do tri nedelje pre početka sezone cvetanja.
Čmičak (hordeolum)
Još jedna od čestih infekcija oka, koja se za razliku od konjuktivitisa javlja samo na jednom oku. Prvi simptomi su oticanje gornjeg ili donjeg kapka i praćeni su bolom i crvenilom. Čmičak se leči toplim oblogama i higijenom. Pored ove osnovne, uključuje se i kombinacija antibiotika i kortikosteroida slabijeg dejstva. Spontanom drenažom, čmičak se povlači za dva do tri dana.
Infekcije oka u većini slučajeva mogu da se spreče, naročito kod dece. Veoma je važna higijena kako ruku, tako i očiju. Takođe je neophodno deci ukazivati na izbegavanje trljanja očiju, naročito kada su na otvorenom. Svako bi trebao da poseduje svoj peškir za brisanje lica. Ukoliko se oko inficira, sterilna kompresa se koristi samo za jedno brisanje sekreta, od spoljnog dela oka ka unutrašnjem delu. Vrh bočice sa kapima ili tube sa mašću ne sme doći u kontakt sa inficiranim okom. Posle povlačenja infekcije, potrebno je povesti više računa o higijeni oka, eventualnim ispiranjem fiziološkim rastvorom, još neki period. Ono što je navažnije, uvek se treba obratiti lekaru kada su infekcije oka u pitanju, jer nepravilnim lečenjem može doći do oštećenja rožnječe, što umnogome može zakomplikovati stvari.