Kantarion – bogorodičina trava kao biljni sedativ

0
188
Kantarion - bogorodičina trava kao biljni sedativ
kantarion biljka
kantarion biljka

Kantarion je proglašen biljnim prozakom koji nema nikakvih nus pojava niti izaziva zavisnost.

Sve je počelo u Nemačkoj, gde je priča o depresiji prevazišla okvire naučnih i lekarskih debata. Danas je on u toj zemlji regostrovan kao kao lek koji se ne može kupiti u slobodnoj prodaji već se dobija isključivo na recept. Odobren je kao lek za upotrebu kod blagih i umerenih depresivnih stanja, a njegova lekovitost je priznata od strane SZO.

Kantarion je biljka izuzetno složenog hemijskog sastava poznat po svojim antibakterijskim i antivirusnim svojstvima. Sadrži tanine, smolu, etarsko ulje, vitamin C i hipericin crvene boje. Upravo je hipericin izazvao pažnju naučne javnosti jer se njegovim ispitivanjem došlo do zaključka da ova supstanca deluje antidepresivno. Ovaj sastojak inhibira sa monoaminima, baš kao i sintetički lekovi protiv depresije. Prednost kantariona je što je potpuno neškodljiv, ne izaziva rezistenciju nakon dugotrajne upotrebe niti zavisnost.

U Britaniji njegov naziv je trava Svetog Jovana (St. John’s wort), a kod nas je poznat pod imenom gospina ili bogorodična trava i posekotina. Razlog tome nalazimo u lekovitim svojstvima kod ženskih bolesti, neurednim menstruacijama, upalama jajnika. Takođe je izuzetno blagotvoran za povrede na koži u vidu opekotina i posekotina.

kantarionovo ulje
kantarionovo ulje

Iako vlada mišljenje da je kantarionovo ulje dobro za sunčanje laboratorijske analize su dokazale suprotno.

Hipericin, koji deluje kao antidepresiv ima fototoksično delovanje, odnosno povećava osetljivost kože na sunčeve zrake. To je primećeno kada su krave koje su pasle biljku kantariona dobile opekotine na koži.

caj od kantariona
caj od kantariona

Od kantariona se prave ulje, čaj, kapi i vaginalete. Pored delovanja na nerve i ublažavanje kožnih povreda, delotvoran je za bolesti žuči, išijasa i uspešno rešava problem dijareje. Veoma je lekovit kod noćnog mokrenja, čira na želudcu i nesanice. Takođe je zbog svog antivirusnog svojstva veoma lekovit kod prehlade i gripa. U te svrhe se koriste i ulje i čaj od kantariona, koji se konzumiraju kombinovano. Moderna medicina je primetila da preparati na bazi kantariona umanjuju dejstvo nekih medikamenata pa je poželjno prijaviti lekaru ukoliko ih konzumirate. Zbog antibakterijskog delovanja, vaginalete na bazi kantariona se preporučuju ženama sa povećanom sekrecijom.

kantarion vaginalete
kantarion vaginalete

Neke studije proučavaju spektar antivirusnog delovanja kantariona pa se njegova primena kod HIV virusa i hepatitisa C još uvek ispituje. Laboratorijska istraživanja ukazuju i da kantarion sprečava razvoj malignih ćelija, ali ove tvrdnje nisu dokazane.

Ova mnogodelujuća biljka žutih cvetova raste po suvim brežuljcima, osunčanim livadama i na rubovima šuma. Kada se ubere sa stabljikom, suši se na suncu i može da prezimi na suvom i mračnom mestu.