Koliko je poznato uopšte javnosti kako su se žene porađale u proteklih pola milenijuma?
1500-ih: Buduće majke su pripremile testament od trenutka kada su saznale da su trudne. Evropljankama su na porođaju prisustvovale babice i rođake, i orađale su se na posebno dizajniranim stolicama u obliku potkovice.
1591: U Škotskoj, Eufame Maclaine je spaljena na lomači jer je prilikom porođaja sa blizancima molila za olakšanje bolova.
Sredina 1700-ih: Uvodi se upotreba forcepsa, kao načina da se beba sigurno izvuče kada dođe do zastoja tokom porođaja.
1853: Hloroform je postao popularan nakon što je kraljica Viktorija koristila anesteziju tokom njenog osmog porođaja.
1910. godine: Twilight sleep, tretman koji uključuje korišćenje skopolamina i morfijuma, sa jedne strane delujući kao analgetik a sa druge strane izazivajući amneziju bez gubitka svesti, učinio je da žene zaborave porođajno iskustvo u potpunosti, ali je istovremeno kao posledicu imao i povećani broj smrti i majki I beba.
1915: Rastući feministički pokreti zagovaraju upravljanje bolovima tokom porođaja.
1920. godine: Porođaji u bolnicama postali su češći, samim tim i podrazumevanu primenu forcepsa, epiziotomije i anestezije.
1942: Doktor Grantli Dick-Read je ističe prednost “prirodnog porođaja, bez anestezije ili upotrebe medicinskih pomagala” u svom bestseleru “Rađanje bez straha”
1960-ih: Twilight sleep, kako metoda olakšanja bolova tokom porođaja, gubi na popularnosti zbog niza neželjenih efekata. Ovi neželjeni efekti uključuju halucinaciju i privremeno ometanje sposobnosti bebe da diše.
1970-ih: Epidural dobija na poularnosti, zajedno sa tehnikama poput hipnoze, kontrole disanja tokom porođaja i rađanja u vodi. Očevima počinje da se dozvoljavada budu uz svoje partnerke tokom porođaja.
1980-ih: Žene ponovo počinju da se zalažu za alternative rađanja u bolnicama, ponovo se vraćajući na porođaj u kući ili u posebno organizovanim centrima za rađanje.
2000-ih: Porođaji carskim rezom dostižu broj od oko trećine porođaja. Do ranih 2000-ih, preko polovine svih žena koje su se porodile vaginalno su primile epiduralnu ili spinalnu anesteziju.
Danas: Žene imaju više opcija porođaja nego ikad, uključujući i kućni porođaj, vaginalni porođaj nakon carskog reza, “nežni carski rez” , epiduralnu anesteziju…
Izvor: Ringeraja.rs