Početak karijere nakon fakulteta treba da bude uzbudljiv, ali mnogi diplomci se suočavaju sa istim problemom: potrebno je iskustvo da biste dobili posao, ali da biste stekli iskustvo, morate imati posao.
Srećom, mnoge veštine koje poslodavci traže nisu nužno stečene kroz rad. Tajna u pisanju CV bez radnog iskustva je da pronađete načine da pokažete da imate prenosive veštine koje vas čine sjajnim kandidatom.
Ne znate kako da napišete CV kad nemate radno iskustvo? Pročitajte kako se piše CV ako imate malo ili nimalo iskustva i nađite inspiraciju kroz CV primer u nastavku.
Kako napisati CV za posao bez radnog iskustva
Popuniti dve strane A4 formata može da deluje nemoguće kada nemate mnogo da stavite u svoj CV obrazac. Ali istina je da svako ima veštine i sposobnosti za CV koje može da napiše.
Lakše je nego što mislite da kreirate interesantan i dobro napisan CV, čak i ako nemate praksu koja bi popunila prostor. Evo nekoliko saveta o tome kako da počnete ako se osećate pomalo izgubljeno.
Prepoznajte šta vas čini savršenim kandidatom
Pisanje CV-a je zapravo kao sastavljanje lične prodajne prezentacije. Prva stvar koju treba da uradite je da shvatite šta zapravo “prodajete“! Napravite spisak svih stvari u kojima ste dobri, bez obzira da li su to “profesionalne“ osobine ili ne. Zatim, povežite svaku stavku sa jednim (ili više!) od glavnih veština koje poslodavci traže.
Da li ste zvezda na fudbalskom terenu? To je timski rad i motivacija. Pišete blog koji uvek nasmeje vaše prijatelje? Kreativni ste i dobri u pisanju.
Počnite sa ličnom izjavom
Ovo je prvi deo koji će poslodavac pročitati, zato je važno da ga napišete kako treba. Savet? Neka bude kratak i jasan. 150 reči je sasvim dovoljno.
Počnite tako što ćete se predstaviti, spomenuti nivo obrazovanja i istaći neku od svojih glavnih veština (“Ja sam vredan i motivisan diplomac“). Kasnije ćete to detaljnije razraditi, pa u početku spomenite predmet studija ili fakultet samo ako smatrate da je to zaista relevantno za poziciju na koju se prijavljujete.
Takođe, jasno navedite šta tražite. Ako se prijavljujete za posao u određenoj oblasti, možete biti određeni – “Tražim posao u PR-u“ – ali ako želite da ostavite otvorene opcije, možete to reći uopšteno: “Tražim poziciju koja će me izazvati i pomoći mi da se razvijam.“
Nabrojte veštine umesto radnih uloga
Većina CV-a počinje nabrajanjem poslednjeg zaposlenja, ali ako nemate radno iskustvo ili ste radili u industrijama koje nisu povezane s poslom za koji se prijavljujete, mnogo je bolje da svoj CV započnete listom veština koje ste stekli. Poslodavci će to smatrati mnogo zanimljivijim i relevantnijim od vašeg kratkog iskustva u punjenju polica u supermarketu!
Ovde vam može pomoći lista prethodno pripremljenih veština i primera. Možete brzo uporediti različita iskustva i imati više primera za svaku veštinu, uz dokaze koji potkrepljuju vaše tvrdnje. CV zasnovan na veštinama uz korišćenje primera je mnogo snažniji – i uverljiviji!
Nemojte da zaboravite na “očigledne” veštine
Imate vozačku dozvolu? Umete da koristite razne softverske pakete? Dobro se snalazite na društvenim mrežama? Često diplomci zaborave da navedu veštine koje poslodavci žele jer misle da su one očigledne ili nevažne.
Ako možete da uradite nešto što bi moglo biti korisno na radnom mestu, obavezno to napišite. Posebno se odnosi na programe koje znate da koristite i jezike koje govorite (nije potrebno da budete tečni, ali nemojte lagati o svom znanju).
Tretirajte vannastavne aktivnosti kao posao
Činjenica da niste bili plaćeni za nešto ne znači da niste stekli vredne poslovne veštine. Navedite svoje volonterske uloge kao što biste naveli posao – sa detaljima o trajanju volonterskog rada, relevantnim zadacima koje ste obavljali i veštinama koje ste razvili.
Često ćete primetiti da su vannastavne aktivnosti sličnije poslovima za koje se prijavljujete nego bilo koji povremeni posao koji ste radili. Stavite ih u prvi plan. Ako se prijavljujete za posao u pisanju, poslodavci će biti impresioniraniji ako im kažete da ste pisali za studentske novine nego da ste radili u lokalnom restoranu brze hrane.
Iskoristite svoju diplomu
Diplome su odličan izvor prenosivih veština. Ako ste pisali disertaciju, možete da istaknete svoje istraživačke sposobnosti. Ako ste držali prezentacije kao deo svog obrazovanja, možete da tvrdite da imate iskustva u izlaganju. Takođe, možete pomenuti veštine stečene kroz grupne projekte, samostalnu organizaciju i planiranje, kao i specifično znanje koje je relevantno za posao.
Nemojte praviti grešku i ostavljati prazne delove u svom CV-ju samo zato što nemate radno iskustvo. Sekcija o iskustvu u CV-ju je samo način da pokažete kako su vaša prethodna iskustva korisna za budućeg poslodavca. Imate puno toga da primenite iz svog obrazovanja, pa iskoristite to!
Dodajte malo ličnosti svom CV-u
Trčali ste maraton? Osvojili nagradu? Skočili iz aviona? Stavite to u svoj CV. Poslodavci dobijaju mnogo prijava za svaki posao i zato je važno da se izdvojite iz mase i ostavite utisak – to može biti prekretnica za poziv na intervju.
Ako vaša postignuća ili aktivnosti nemaju očiglednu profesionalnu povezanost, nemojte se truditi da ih “ugurate” u deo o veštinama. Jednostavno ih stavite u sekciju “Ostali interesi“ i nemojte previše ulaziti u detalje. Cilj je da budete zapamćeni, a ne da uveravate poslodavca da vam je skakanje iz aviona pripremilo teren za posao u njihovoj firmi.
Kako se piše CV – Primer strukture i formata
Da bi vaš CV zaista privukao pažnju, važno je da ima dobru strukturu koja omogućava lakše čitanje i brzo snalaženje kroz vaše obrazovanje i veštine. Koristite odeljke koji jasno ističu vaše prenosive veštine, jer to može biti ključ da dođete do intervjua.
Ovaj infografik će vam pomoći da napravite jednostavan, ali koristan format i pokazati vam koji odeljci treba da budu u vašem CV-u.
Saveti za formatiranje
- Kreirajte svoj CV pomoću jednostavnih alata poput Google Docs i koristite podebljane naslove, bullet-pointove i odeljke da biste razbili informacije i olakšali regruterima da brzo pregledaju vaš CV.
- Nemojte preterivati sa dizajnom – zaboravite slike poput logotipa firmi ili vaših fotografija. Držite se jednostavnih boja i fontova koji su lako čitljivi.
- Dužina CV-a treba da bude 1 do 2 strane A4 formata. Nema potrebe za dodavanjem nepotrebnih informacija samo da biste popunili prostor. Budite sigurni u svoj CV, čak i ako je kratak.
Razbijte velike blokove teksta i istaknite osnovne informacije koje pokazuju vašu relevantnost za industriju u kojoj želite da se prijavite. Uvek možete da koristite besplatan primer CV za posao na srpskom koji je lako dostupan na internetu da biste ubrzali proces i olakšali organizovanje. Takođe, za dizajn možete da koristite neki od dostupnih besplatnih programa kao što je Canva.
Napišite propratno pismo koje će upotpuniti vaš CV
Dobro propratno pismo može ďa proširi i dopuni vaš CV. Posmatrajte ga kao još jednu priliku da se prodate poslodavcu. Trudite se da ne ponovljate ono što ste već napisali u samom CV-u, već se fokusirajte na to da istaknete veštine koje poslodavac traži.
Imajte na umu, možda se takmičite sa drugim studentom koji ima više iskustva od vas, ali to ne znači da je on bolji u tome da to iskustvo predstavi na pravi način.
CV bez radnog iskustva – vaša šansa da se pokažete
Kada pišete svoj prvi CV, nemoj da ga pretrpavate sa informacijama. Sve što stane na jednu stranu je sasvim dovoljno, a sve što ide preko toga može biti previše! Pišite u tačkama, kratko i jasno! Celi tekstovi su rezervisani za propratno ili motivaciono pismo, ali ne i za CV. CV je zvaničan dokument, a ne literarni rad!
Vaš CV će se vremenom menjati i dopunjavati. Kada steknete prvo radno iskustvo, forma vašeg CV-a će se promeniti. Ali, jedno pravilo koje važi tokom cele karijere je da u svom CV-u nikada ne iznosite netačne, nepotpune ili lažne informacije. Takve stvari se lako mogu otkriti, a vi sigurno ne želite da rizikujete dobru poslovnu priliku samo zato što ste želeli da se prikažete u boljem svetlu.
Budite iskreni i verujte u svoje sposobnosti!