Odlazak u inostranstvo, bilo da je reč o godišnjem odmoru, ili o studijskom programu u inostranstvu, jedna je od najzanimljivijih i najuzbudljivijih odluka koje možete doneti – ali to ne znači da se može uraditi brzo ili bez razmišljanja.
Bilo da idete u inostranstvo da naučite novi jezik, radite ili učite – odvojite vreme da se pripremite i predvidite neke od poteškoća sa kojima ćete se možda suočiti dok ste daleko od kuće.
1. Istražite odredište
Niste sigurni kuda želite da idete? Istražite kulturu, ljude, hranu željene destinacije, zanimljive gradove, čuda prirode i naravno jezik. Ako ga ne govorite, planirajte barem uvodni kurs pre odlaska.
Kasnije će se vaše komunikacijske veštine znatno poboljšati – a vaše samopouzdanje tokom tih prvih nekoliko dana biće mnogo veće ako ste radili unapred.
2. Raspitajte se koje su opcije za vizu
Prijavite se za najpovoljniju dugoročnu vizu. Na primer, putnici koji neće raditi mogu biti zadovoljni turističkom vizom, dok će onima koji žele da studiraju ili rade biti potrebna viza koja im omogućava da obavljaju te aktivnosti.
Takođe bi trebalo da budete jasni u vezi sa procesom obnavljanja vize: možete li to učiniti iz same zemlje? Da li treba da se vratite u svoju domovinu? Možete li da izađete i privremeno obnovite vizu po povratku? Sve to pomoći će vam da izbegnete neočekivane promene planova.
3. Uštedite što više novca
Preseljenje u inostranstvo ima listu povezanih troškova, koje je najbolje planirati unapred i početi da štedite.
Tu su vize i troškovi obnove, obnavljanje pasoša, avio karte, putno osiguranje, vakcinacije i zdravstveni pregledi, lekovi na recept, depozit za vaš novi dom, osiguranje automobila, troškovi života i slično.
4. Ostavite trag
Ako se selite u zemlju kojoj je potrebna viza, legalizacija isprava i dokumenata nešto je što bi takođe trebalo da proučite.
Uverite se da imate papirne i digitalne kopije svih vaših važnih ličnih i zdravstvenih dokumenata (kao što su izvod iz matične knjige rođenih, pasoš, diplome, putno osiguranje…). Držite ih uvek sa sobom i dajte kopije prijatelju ili članu porodice. Na taj način ćete uštedeti vreme i smanjiti stres ako treba da dostavite dokumente na brzinu.
5. Obavite zdravstvene preglede
Iako će, naravno, biti doktora tamo gde idete, odlična je ideja da odete znajući da ste u vrhunskoj formi. Zato zakažite pregled kod zubara, lekara opšte prakse i drugih kod kojih obavljate redovno kontrole.
6. Otkažite pretplate
Pozovite operatera, teretanu i druge pružaoce usluga da biste otkazali pretplate. Obavestite banku o svojim planovima, otkažite sve direktne depozite koje možda imate i informišite se o naknadama za debitne i kreditne kartice. Preusmerite poštu i odlučite da li ćete prodati ili čuvati automobil.
Kasnije odlučite koje stvari ćete poneti sa sobom i šta ćete još prodati ili skladištiti. Možda ćete morati i da iznajmite kuću ili stan.
7. Negujte svoje emocionalno zdravlje
Kako se veliki datum polaska bliži, verovatno ćete iskusiti osećanje uzbuđenja, stres, rast samopouzdanja i brige. Znajte da je to normalno. Obavezno kontaktirajte svoje prijatelje, često ih viđajte, ponovo posetite omiljena mesta u svom gradu, pišite, čitajte, razmišljajte i emocionalno se pripremite za promenu koja je pred vama.
Ako smatrate da bi vam to pomoglo, priredite oproštajnu zabavu. Uradite ono što treba da biste se osećali spremni.
8. Izgradite nove veze
Zapamtite – drugi su utrli put pre vas! Da biste učili iz njihovih iskustava, obratite se prijateljima prijatelja i pridružite se grupama na društvenim mrežava za iseljenike u zemlji koju ste izabrali.
Oni će biti neprocenjiv izvor informacija o odličnim kvartovima za život, iskustvima sa poslodavcima, zdravljem, kulturnim šokom i slično.
9. Upoznajte komšiluk
Kada nađete mesto za život, odvojite trenutak da upoznate svoj komšiluk. Postoje stavke koje treba uzeti u obzir (supermarket, apoteke koje rade kasno uveče, ambulanta, park, frizerski salon, teretana), ali i drugi, više lokalni aspekti.
Reč je o pekarama, mlekarama, krojačima, prodavnicama odeće, kafićima i bilo čemu zanatskom. Zanimljivi likovi će sigurno voditi ova mesta, a vi ćete provoditi vreme gledajući ljude i vežbajući svoj novi jezik. Sve u svemu, ovo će biti neka od vaših omiljenih uspomena.
10. Imajte cilj na umu
Iznenađujuće je lako gubiti vreme dok ste u inostranstvu i kasnije se suočiti sa datumom povratnog leta pre nego što budete u potpunosti spremni za odlazak. Pre odlaska – i opet s vremena na vreme dok ste odsutni – zapitajte se šta biste želeli da dobijete od svog iskustva u inostranstvu.
Da li je to šansa da se putuje što je više moguće? Da biste se osećali samouvereno i tečno govorili jezik koji ste izabrali? Da li biste radili u inostranoj kompaniji? Volontirali? Upoznali kulturu predaka? Studirali?
Ako se podsetite zašto ste odlučili da se preselite, moći ćete da donesete sjajne odluke o tome kako da provedete svoje vreme u inostranstvu. Osećaćete se zadovoljnije i ponosnije na sebe kada dođe dan za povratak.
Uz malo planiranja, vaše iskustvo u inostranstvu će proći glatko i ostati u lepom sećanju celog života.