5 saveta za upotrebu otrova za miševe i pacove

0
279

Sa dolaskom hladnijih jesenjih i zimskih meseci, sve više tražimo toplinu svojih domova. I miševi i pacovi takođe traže topla i hranom bogata mesta u kući.

Ako su miševi našli put do vaše kuhinje, tople tavanice ili baštenske kućice, morate preduzeti mere! 

U ovom članku, fokusiraćemo se na to kako da pravilno upotrebite otrov za miševe i pacove. Jer postoje određene stvari na koje treba obratiti pažnju prilikom korišćenja otrova.

Izaberite pravo mesto

Miševi i pacovi uglavnom idu duž zidova, pa je dobra ideja staviti otrov tamo, a ne usred sobe. Na taj način, glodari će redovno nailaziti na otrov tokom svog dnevnog puta i više će ga jesti.

Privucite ih mirisom hrane

Ne dirajte otrov golim rukama prilikom otvaranja. Vaš miris tela može uticati na miris otrova, i miševi ga neće pojesti. Uvek koristite rukavicu. Da biste otrov učinili još privlačnijim, možete staviti malo mokre hrane za pse pored njega. Miševi će biti privučeni mirisom.

Zatvorite pakete 

Ostavite otrov u originalnom pakovanju. Nemojte rasipati zrna ili gurati pastu unaokolo, jer ovo može predstavljati rizik, šireći otrov po kući ili dvorištu. Miševi i pacovi će svakako prožderati pakete kako bi došli do otrova.

Koristite različite metode kontrole

Miševi i pacovi su pametne životinje. Zato je važno da redovno koristite različite metode kontrole. A svakako i različite vrste otrova napravljene od različitih supstanci. Da li im svaki put dajete isti otrov? Onda će postati imuni na njega.

Budite strpljivi

Sa malim paketom otrova moći ćete da istrebite samo nekoliko miševa. Imate li celu porodicu pod svojim krovom? Onda ćete morati biti uporni, i jedna kutija otrova neće biti dovoljna. Preostali miševi mogu da se razmnožavaju, zato će biti potrebno vreme da se rešite svih. Redovno proveravajte da li ima otrova u kutijama za hranu i dodajte otrov dok svi miševi ne nestanu.

Bezbednost na prvom mestu!

Otrov za pacove lako se nabavlja i koristi. Često se neoprezno rukuje s njim, što može izazvati probleme kasnije. Uvek se pobrinite da nema dece ili kućnih ljubimaca da biste izbegli dramu. 

Ako stavljate otrov van kuće, uvek vodite računa o mogućim susednim životinjama. Da li je neka druga životinja nenamerno pojela otrov? Onda odmah potražite veterinara. U najboljem slučaju, životinja će biti malo bolesna ili slaba, ali u najgorem slučaju može čak i uginuti. Zato uvek razmislite o ovome!

Jeste li već ubili nekoliko miševa ili pacova? Onda ih prvo umotajte u plastičnu kesu pre nego što ih bacite u smeće. Nikada ne ostavljajte otrovane glodare napolju.

Metode trovanja: Različiti pristupi za kontrolu miševa i pacova

Kada je reč o metodama trovanja, postoje dve osnovne opcije. Otrovi na bazi razređivača krvi, koji deluju na principu antikoagulanasa, i otrovi na bazi paralize, koji koriste aktivnu supstancu kloralozu:

Otrovi na bazi razređivača krvi

U 2018. godini, evropsko zakonodavstvo je doživelo značajne promene koje su dovele do povlačenja tradicionalnih otrova za miševe i pacove sa polica.

Ovi rodenticidi deluju na principu antikoagulanasa, sprečavajući zgrušavanje krvi kod štetočina, uzrokujući unutrašnje krvarenje i smrt.

Međutim, nova pravila ograničavaju dozvoljene koncentracije ovih proizvoda i ograničenjem pakovanja za privatnu upotrebu.

Pored toga, više nije moguće nabaviti veće pakete ovih otrova. Ovo je bio osnovni razlog za promene u zakonodavstvu kako bi se osiguralo efikasno suzbijanje miševa i pacova.

Osim toga, korišćenje različitih otrova sa različitim aktivnim supstancama postalo je ključno za sprečavanje rezistencije štetočina.

Otrovi na bazi paralize

Alternativa tradicionalnim otrovima za štetočine su supstance sa aktivnim sastojkom kloralozom. Ovaj agens uspavljuju miševe dubokim snom, snižavajući njihovu telesnu temperaturu do smrti. 

Ova metoda je brza i bezbolna za štetočine, ali zahteva uklanjanje mrtvih životinja. Ove supstance se često nude sa praktičnim pakovanjima koja sprečavaju pristup deci i kućnim ljubimcima.

Svaka od ovih metoda ima svoje prednosti i izazove, a pravilna primena i strpljenje su osnova za efikasnu kontrolu miševa i pacova u vašem domu.

Otrov za miševe i pacove: Zaključak

Sa dolaskom hladnijih jesenjih i zimskih meseci, povećava se i potreba za kontrolom miševa i pacova koji traže utočište u našim toplim domovima. Kako biste efikasno rešili ovaj problem, važno je da sledite osnovne smernice za upotrebu otrova.

Pravilno postavljanje otrova duž staza koje miševi i pacovi često koriste, privlačenje mirisom hrane, upotreba rukavica kako biste izbegli prenos sopstvenog mirisa i čuvanje otrova u originalnom pakovanju su osnovni koraci. Takođe, važno je koristiti različite metode kontrole i različite vrste otrova kako biste sprečili razvoj rezistencije kod ovih pametnih štetočina.

Uz pažljivu primenu ovih saveta i izbor odgovarajuće metode trovanja, možete efikasno kontrolisati populaciju miševa i pacova u svom domui  uživati u mirnom domu bez neprijatnih iznenađenja tokom cele godine.