Koja je razlika između paušalca i preduzetnika knjigaša

0
34
Otvaranje preduzetnicke radnje

Bilo da planirate pokretanje privatnog posla ili ste već vlasnik određenog biznisa, verujemo da ste uložili (i da ćete nadalje ulagati) dragoceno vreme kako biste detaljno razmotrili pravnu formu u kojoj ćete moći da registrujete vaše poslovanje. S obzirom na to da postoje određeni detalji na koje bi obavezno trebalo obratiti pažnju, a u cilju da pronađete najispravnije rešenje za sebe, odlučili smo da istaknemo najvažnije savete i razlike između pravnih formi. U ovom tekstu pre svega govorićemo o tome koja je razlika između paušalca i preduzetnika knjigaša.

Ko je preduzetnik

Preduzetnik je fizičko lice koje je registrovano u Agenciji za privredne registre u skladu sa zakonom za obavljanje privredne delatnosti, a radi ostvarivanja prihoda. Novopečeni preduzetnik je dužan da istakne svoje poslovno ime u svom sedištu, kao i na svakom izdvojenom mestu poslovanja, a interesantno je naglasiti da član porodičnog domaćinstva preduzetnika može (doduše u određenim slučajevima) raditi kod tog preduzetnika bez zasnivanja radnog odnosa. Fizičko lice registruje jednu delatnost, ali može obavljati i sve ostale delatnosti koje nisu zakonom zabranjene i za koje ispunjava naglašene uslove.

Razlika između preduzetnika i A.D. te D.O.O.

Za razliku od akcionarskog društva (A.D.) ili društva sa ograničenom odgovornošću (D.O.O.) preduzetnik nema status pravnog lica. Isto tako, od velike je važnosti istaći i činjenicu da preduzetnik za sve obaveze nastale poslovanjem odgovara imovinom koju stiče obavljanjem delatnosti, ali i svojom ličnom imovinom. To u praksi znači da bi država kao poverilac za neizmirivanjeporeza i doprinosa, dažbine mogla naplatiti izvršnim postupkom iz imovine preduzetnika.

Ko je paušalac, a ko knjigaš – koja je glavna razlika

Prilikom registrovanja delatnosti, vlasnik biznisa se može opredeliti da plaća porez na paušalno utvrđen prihod koji rešenjem utvrđuje Poreska uprava, čime ujedno stiče status preduzetnika paušalca. To znači da on ne vodi poslovne knjige niti prijavljuje stvarni prihod, već da umesto toga plaća porez na unapred određen iznos koji nužno zavisi od vrste delatnosti, lokacije, broja zaposlenih i ostalih faktora.

Sa druge strane, ukoliko se opredeli za plaćanje poreza na stvarno utvrđeni prihod kao preduzetnik koji vodi poslovne knjige, onda preduzetnik dobija status knjigaša. Ovo podrazumeva vođenje knjiga prihoda i rashoda, glavne knjige, PDV evidencije (ako je u sistemu PDV-a) i podnošenje finansijskih izveštaja. Dakle, osnovna razlika je u tome kako se vodi poslovanje i kako se obračunava i plaća porez.

Ostale bitne razlike

Kada je reč o ostalim razlikama između paušalca i knjigaša, ističemo da:

  • Paušalac ne može biti u sistemu PDV-a, dok knjigaš može.
  • Za razliku od knjigaša, paušalac je ograničen u izboru delatnosti.
  • Preduzetnici paušalci imaju limit prihoda, dok knjigaši nisu ograničeni.
  • Knjigaši plaćaju viši iznos doprinosa od paušalca.
  • Paušalci mogu da podižu novac bez pravdanja.
  • Preduzetnik knjigaš mora da ima knjigovođu.

Obaveze paušalca

Preduzetnik paušalac podnosi poresku prijavu jedino nakon registrovanja delatnosti. Nakon toga, on nije u obavezi da podnosi prijave sve dok ispunjava uslove da bude paušalno oprezovan. S obzirom na to da ne moraju voditi knjige ili evidencije nastalih troškova (iako je poželjno da imaju računovođu) te da slobodno raspolažu novčanim sredstvima sa poslovnog bankovnog računa, paušalci jedno imaju obavezu da vode KPO knjigu u kojoj evidentiraju svoje poslovne promete, odnosno izdate račune prema kupcima za prodaju dobara ili usluga.

Vredi naglasiti da pravo na paušalno oporezivanje može ostvariti preduzetnik koji obavlja proizvodnju i prodaju isključivo sopstvenih proizvoda u okviru obavljanja delatnosti. Nadalje, preduzetnik ne može biti paušalac ako je obveznik poreza na dodatu vrednost, obavlja delatnost iz oblasti hotela, restorana ili drugihg nekretnina, finansijskog posredovanja, trgovine na veliko i malo te ako je u prethodnoj kalendarskoj godini ostvario promet veći od šest miliona dinara.

Obaveze knjigaša

Knjigaš je u obavezi da u akontacionoj poreskoj prijavi da ličnu procenu dobiti, te da po toj procenjenoj dobiti plaća akontacije poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje. Ukoliko se opredeli za isplatu lične zarade, oporezuje se porezom na dohodak građana na zaradu. U suprotnom, obavezno socijalno osiguranje plaća na oporezivu dobit.

Zaključak: šta je bolje

Ukoliko se bavite jednostavnom delatnošću sa nižim prihodima i želite minimalnu administraciju, paušalni sistem je bolji izbor. Nasuprot tome, u slučaju da planirate složenije poslovanje sa većim prometom, knjigaš definitno daje veću fleksibilnost i kontrolu.

Bilo kako bilo, otvaranje preduzetničke radnje je izuzetno složen zadatak, tako da nikako ne bi trebalo donositi brzoplete odluke. Uzmite koliko god vam je vremena potrebno i potrudite se da donesete najispravniju odluku. Nadamo se da će vam naši saveti biti od koristi.