Priprema bašte za proleće 2024.

0
358

Cveće zahteva negu tokom cele godine, ne postoji tačno vreme u godini kada intenzivnije ili manje intenzivno treba da se bavimo negovanjem cveća u bašti,  s tim što preko zime i ono, poput nas, prespava, kako bi što bezbolnije prezimilo zimu, treba dobro da ga ušuškamo, pokrijemo zemljom za cveće i ostavimo da miruje do proleća.

Ukoliko cveće ne podnosi niske temperature, mada, poslednjih godina niskih temperatura nije ni bilo, a trenutna jesen ne obećava da će ih i ove zime biti, kako god, dobro bi bilo da se cveće unese ili da se izvade lukovice i ponovo zasade na proleće.

Da nas mraz ne bi iznenadio, iskreno, vreme mu je, već ovih dana treba da izvadimo lukovice i bezbedno ih odložimo na suvo i toplo mesto. Na taj način smo već počeli pripreme za prolećno uredjenje bašte, a ono je iz godine u godinu zahtevnije zbog  prilagodjavanje baštenskih biljaka klimatskim promenama, pa  se dešava da nam cvetnice ne cvetaju, da zelenolisne menjaju boju lista i da smo često u čudu pred onim što nam priroda priredjuje.

Za sve, ipak, postoji rešenje, ne treba da budemo čarobnjaci da bismo do rešenja došli, već da se posvećeno bavimo svime što radimo, a posvećenost znači da sa prvim danima decembra već mislimo o martu i pripremamo zemlju za cveće kako bi naša bašta zasijala u punom sjaju na proleće 2024. godine.

Već s jeseni i tokom zime se priprema zemlja za cveće za proleće

S jeseni, kad precvetaju cvetnice, počinju prve baštenske pripreme za sledeću  prolećnu sadnju cveća, kreće se od čišćenja bašte i njenog okopavanja, nanosi se nova zemlja za cveće koja će do proleća da se sjedini sa starom. Važno je da prostor na kome će sledećeg proleća granuti cveće i tokom zime bude osunčan, bar osam sati u toku dana, zato bašta treba da se raščisti od žbunja, suvišnih grana, pa čak i drveća koje zaklanja baštu od sunca neophodnog da se zemlja za cveće tokom zime zadrži optimalnu vlagu.

Zemlja vremenom gubi na kvalitetu, isposti se, postaje teška, sve manje propušta vlagu, mada, ni ona koja je previše peskovita i šljunkovita nije pogodna za cveće. Najbolje je da se stara zemlja za cveće pomeša sa novom koju je najlakše doneti iz šume ili kupiti u radnjama, ona je, upravo, namenjena da se njenim sastavom obogati kvalitet.

Jedan od najboljih načina za pripremu zemljišta je da se dodaju supstrati, naročito oni od 100% treseta, mešavine svetlih i crnih treseta, koji ne sadrže primese lošijeg kvaliteta kao što su šumska kora, kompost i neke druge mešavine slabijeg kvaliteta koje se, ipak, mogu naći na tržištu.

Supstrati koji su prodaju u pakovanju su 100% sterilni, pružaju biljkama idealno zdravo okruženje za rast, uz optimalno propuštanje vazduha i vode i optimalne Ph vrednosti što je jedna od važnih karakteristika, zato što većina biljaka ne trpi kiselost. U većinu supstrata, zemlja za cveće koja se može naći u cvećarama, dodaju se izuzetno kvalitetna sporootapajuća djubriva, sa produženim dejstvom od nekoliko meseci, pa će, pomešani sa zemljom u bašti, sigurno zadržati  hranljiva svojstva čak do proleća, kada će umešani u zemlju  za zasejavanje travnjaka i rasadjivanje cveća pokazati svoje prave kvalitete.

Za baštovane početnike je veoma važno što uz pakovanje zemlje za cveće ide obavezno opis svih bitnih činjenica o proporciji mešanja sa drugim dodacima zemljištu, kao i načinu mešanja. Sve gore navedeno ukazuje na tradiciju i kvalitet koju ima zemlja za cveće dostupna na našem tržištu.

Spisak cveća koje će zablistati u bašti

Kako bi bašta zablistala na proleće, važno je da bude dobro pripremljena, ali i dobro organizovana, da se pažljivo odabere svaka sadnica, unapred treba da se promisli o cveću koje će naredne godine cvetati u bašti. Vreme u dugim zimskim danima treba da se iskoristi za sastavljanje spiska  i odabir biljaka, prvo se polazi od onih koje su standardne za ovo područje, a onda se od njih biraju biljke koje najviše volimo, zbog zanosnih mirisa, raskošnih svetova i boja, bujnog zelenila, različiti su kriterijumi po kojima možemo organizovati i pripremiti baštu za proleće 2024. godine.

Pri odabiru biljaka važno je voditi računa o uslovima u bašti, poput osunčanosti, temperature i vlažnosti zemljišta, a najvažniji medju njima je onaj koji daje snagu za rast i razvoj, a to je zemlja za cveće. Prema uslovima koje imate, birate cveće iz nekoliko kategorija, jedna su višegodišnje cvetnice, pa baštensko cveće koje voli jako sunce, cveće koje voli hlad i ono koje se najčešće bira je baštensko cveće koje cveta tokom cele godine.

Gde se nabavljaju sadnice i seme?

Ne treba da čekamo sadnice pa da dan pred sadnju razmišljamo o sadnicama i semenu, već slobodne dane tokom zime možemo lepo da iskoristimo, pa da istražimo kako i gde da nabavimo sadnice i seme. Tržište je baš široko, ima toliko ponudjača, zato pažljivo treba da se istražuje i savet je da se seme i sadnice kupuju od poznatih i proverenih dobavljača, što jeste garancija kvaliteta sadnica i semena.

Važno je obratiti pažnju na datum pakovanja, da se ne desi da je semenu istekao rok, takvo seme verovatno neće da proklija. U poljoprivrednim apotekama možete naći semena naših, ali i inostranih proizvodjača, preporuka su za sada inostrani, zato što još uvek svi naši proizvodjači nisu uredili proizvodnju prema standardima kvaliteta u ovoj oblasti.

To važi i za sadnice, teško je da početnik u baštovanstvu zna koja je sadnica dobra, a koja nije, za cveće bar treba da gledamo one koje su se bolje razvile, takve će verovatno samo nastaviti da se razvijaju i rastu i na vreme pripremiti cvetove.

Priprema sistema za navodnjavanje

Sistem za navodnjavanje je i te kako važan za neometano napredovanje i cvetanje, njegovo postavljanje i opremanje, takodje, može da se odradi ranije, u danima kada u bašti još uvek nema toliko posla oko sadnje, okopavanja, uredjivanja, kako bi već s proleća bio spreman za korišćenje. Ukoliko već postoji sistem za navodnjavanje u bašti, zimu treba iskoristiti da se pregledaju creva, da negde nije zapušeno, da voda ne odlazi u pogrešnu stranu, da je sve na mestu i spremno čeka prvo cveće na proleće.